2018-03-11 

Krótko o kruchym lodzie….

      Dziś jest 11 marca, a zbiorniki wodne są jeszcze dosyć mocno zamarznięte. Akwen pobliski stolicy województwa świętokrzyskiego- Cedzyna aktualnie pokryty jest około 20-centymetrową warstwą lodu. Jednak coraz wyższe temperatury, które w ten weekend osiągnęły nawet 15°C powodują, że w bardzo szybkim tempie ulegnie to zmianie. Tak, więc grubość lodu, która jest uzależniona m.in. od powierzchni zbiornika i jego głębokości może się drastycznie zmienić, a w miejscu gdzie jeszcze 3 dni temu bezpiecznym do lodowych spacerów może dojść do załamania lodu.

       Pamiętajmy także, że w ostatnich latach modne stało się morsowanie, czyli wchodzenie do zamarzniętych zbiorników wodnych. Wcześniej wykuwane są oczywiście przeręble, które po ekstremalnych zmaganiach z wodą o temperaturze 0°C, nie zawsze zostają dobrze oznakowane przez amatorów mroźniej kąpieli. W tych miejscach niebezpieczeństwo załamania się lodu jest największe z uwagi na niewielki przyrost lodu właściwego.

      Jeżeli pod kimś załamie się lód, a ta osoba wpadnie do wody, w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić po pomoc. Naszym kolejnym krokiem powinno być niesienie pomocy poszkodowanemu. Podczas tego procederu musimy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Apelujemy nie spiesz się z bezpośrednią pomocą, jeżeli nie wiesz, jak to zrobić. Przez niewłaściwe postępowanie możesz zwiększyć liczbę ofiar, w takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest czekać na służby ratunkowe. Twoja pomoc będzie dużo skuteczniejsza, jeśli wskażesz miejsce, gdzie doszło do wypadku. Podejście do przerębla powinno odbywać się w próbie podczołgania się do tonącego, a następnie podanie mu drugiego końca długiej gałęzi lub szalika. Podejście w postawie wyprostowanej może grozić załamaniem lodu pod naciskiem naszej wagi.

Jeśli wybierasz się na lód pamiętaj o zabraniu kolcy lodowych, które zwiększają Twoje bezpieczeństwo i możliwość samoasekuracji w razie pęknięcia lodowej pokrywy.

Pamiętajmy, jest coraz cieplej tym samym lód staje się coraz bardziej kruchy. 

Na naszych szkoleniach poznasz więcej tajników dotyczących bezpieczeństwa.

fot. Patryk PtakWróć

KONTAKT

Hala Sportowa w Bilczy
ul. Szkolna 1, 26-026 Bilcza
tel.:600 277 735 (Beata)
e-mai: biuro@swietokrzyskiewopr.eu
Czynne we wtorki: 10:00 – 18:00
oraz czwartki: 10:00-15:00

NASZA SIEDZIBA

ul. Zagórska 182A
25-362 Kielce
KRS: 0000491071
NIP: 6572912857
REGON: 260743254