2018-03-11 

Krótko o kruchym lodzie….

      Dziś jest 11 marca, a zbiorniki wodne są jeszcze dosyć mocno zamarznięte. Akwen pobliski stolicy województwa świętokrzyskiego- Cedzyna aktualnie pokryty jest około 20-centymetrową warstwą lodu. Jednak coraz wyższe temperatury, które w ten weekend osiągnęły nawet 15°C powodują, że w bardzo szybkim tempie ulegnie to zmianie. Tak, więc grubość lodu, która jest uzależniona m.in. od powierzchni zbiornika i jego głębokości może się drastycznie zmienić, a w miejscu gdzie jeszcze 3 dni temu bezpiecznym do lodowych spacerów może dojść do załamania lodu.

       Pamiętajmy także, że w ostatnich latach modne stało się morsowanie, czyli wchodzenie do zamarzniętych zbiorników wodnych. Wcześniej wykuwane są oczywiście przeręble, które po ekstremalnych zmaganiach z wodą o temperaturze 0°C, nie zawsze zostają dobrze oznakowane przez amatorów mroźniej kąpieli. W tych miejscach niebezpieczeństwo załamania się lodu jest największe z uwagi na niewielki przyrost lodu właściwego.

      Jeżeli pod kimś załamie się lód, a ta osoba wpadnie do wody, w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić po pomoc. Naszym kolejnym krokiem powinno być niesienie pomocy poszkodowanemu. Podczas tego procederu musimy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Apelujemy nie spiesz się z bezpośrednią pomocą, jeżeli nie wiesz, jak to zrobić. Przez niewłaściwe postępowanie możesz zwiększyć liczbę ofiar, w takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest czekać na służby ratunkowe. Twoja pomoc będzie dużo skuteczniejsza, jeśli wskażesz miejsce, gdzie doszło do wypadku. Podejście do przerębla powinno odbywać się w próbie podczołgania się do tonącego, a następnie podanie mu drugiego końca długiej gałęzi lub szalika. Podejście w postawie wyprostowanej może grozić załamaniem lodu pod naciskiem naszej wagi.

Jeśli wybierasz się na lód pamiętaj o zabraniu kolcy lodowych, które zwiększają Twoje bezpieczeństwo i możliwość samoasekuracji w razie pęknięcia lodowej pokrywy.

Pamiętajmy, jest coraz cieplej tym samym lód staje się coraz bardziej kruchy. 

Na naszych szkoleniach poznasz więcej tajników dotyczących bezpieczeństwa.

fot. Patryk Ptak



Wróć

KONTAKT

Hala Sportowa w Bilczy
ul. Szkolna 1, 26-026 Bilcza
tel.:600 277 735 (Beata)
e-mai: biuro@swietokrzyskiewopr.eu
Czynne we wtorki: 10:00 – 18:00
oraz czwartki: 10:00-15:00

NASZA SIEDZIBA

ul. Zagórska 182A
25-362 Kielce
KRS: 0000491071
NIP: 6572912857
REGON: 260743254