2018-06-29 

Bezpieczeństwo nad wodą

O tym, jak bezpiecznie spędzać wakacje nad wodą rozmawiano podczas konferencji w urzędzie wojewódzkim, której gospodarzem była wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Działania odpowiednich służb w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na wodach i terenach przywodnych to główna tematyka poruszona podczas konferencji. Dane statystyczne dotyczące ofiar utonięć podczas tegorocznego sezonu kąpielowego są przerażające. Liczba ta wynosi aktualnie 171 ofiar w skali kraju, to więcej o blisko 50 osób niż w ubiegłym roku. Niestety, utonięcia miały miejsce również w naszym województwie. - Wiele osób podczas wypoczynku nad wodą lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kiedy człowiek zaczyna tonąć to na pomoc jest bardzo mało czasu. Jeżeli ta nie przyjdzie natychmiast, to pomoc strażaków ogranicza się wyłącznie do poszukiwania ciała pod wodą – mówił zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Robert Sabat.

Aby zniwelować liczbę ofiar śmiertelnych niezbędne są wzmożone działania wszystkich służb dbających o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, w tym Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Sanitarnej oraz wszystkich podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego. - Misją zarządzania kryzysowego na poziomie gminy, czy wojewody jest przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji „Bezpieczeństwo nad wodą 2018 w woj. świętokrzyskim”.

Prezesi Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Piotr Molasy i Karolina Kasprzycka w celu wzrostu bezpieczeństwa poruszyli temat rezygancji z 30-dniowych miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli i zachęcali do organizacji kapielisk w sezonie 2019. SŚWOPR zadeklarowało swoją pomoc w tymże przedsięwzięciu przedstawicielom blisko 50 gmin z terenu województwa.
Opowiedzieli o prowadzonych działaniach prewnecyjnych w celu podwyższenia bezpieczeństwa podczas rozpoczetych już wakcaji. Wspólnie z policją podejmą działania identyfikacji miejsc zwycajowowo wykorzystywanych przez mieszkańców do kąpieli. Na zakończenie przedstawili kampanie społeczną "PŁYWAM BEZ PROMILII". Do każdej obecnej gminy trafił plakat promujący trzeźwy wypoczynek nad wodą- "PŁYWAJ STYLEM NIE PROMILEM".Wróć

KONTAKT

Hala Sportowa w Bilczy
ul. Szkolna 1, 26-026 Bilcza
tel.:600 277 735 (Beata)
e-mai: biuro@swietokrzyskiewopr.eu
Czynne we wtorki: 10:00 – 18:00
oraz czwartki: 10:00-15:00

NASZA SIEDZIBA

ul. Zagórska 182A
25-362 Kielce
KRS: 0000491071
NIP: 6572912857
REGON: 260743254