2018-11-20 

V Zimowe Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Ratownictwie Wodnym

02 grudnia już po raz V Ratownicy wodni w każdym wieku zgromadzą się na Krytej Pływalni Neptun w Ożarowie, by stanąć do rywalizacji ratowniczych konkurencjach.

Codziennie będzie dodawać jedną konkurencję, aż do piątku :) by potęgować emocje, których będzie coniemiara w trakcie zawodów.

Konkurencja I - 50m stylem dowolnym z przeszkodami

Po skoku ratowniczym wykrocznym lub rozkrocznym zawodnik płynie stylem dowolnym. W połowie basenu zanurzony jest przedmiot, po który należy zanurkować, wydobyć go ponad powierzchnie wody, a następnie zatopić w tym samym miejscu. Zawodnik płynie do końca basenu, następnie wykonuje dowolny nawrót i wraca na linię startu ponownie wynurzając ten sam przedmiot z dna basenu i zanurzając w tym samym miejscu.

 

Szczegóły:

Na sygnał startera zawodnik wykonuje skok ratowniczy  wykroczny lub rozkroczny i przepływa 50 m stylem dowolnym. Podczas tej konkurencji musi dwukrotnie zanurkować po zatopiony przedmiot, który jest położony na dnie w połowie długości pływalni, oraz wydobyć go ponad powierzchnię oraz zatopić go w podobnym miejscu. Zawodnik może się odbić od dna pływalni podczas wypływania z przedmiotem. Przedmiot stanowić będą zabawki do wyławiania typu „wodorosty z kulką”. Zawodnik może sam umieścić wyławiany przedmiot na dnie pływalni przed startem.

Dyskwalifikacja:

- falstart

- brak wydobycia zatopionego przedmiotu ponad powierzchnię

- brak dotknięcia ściany nawrotowej

- brak dotknięcia ściany mety.

 

Konkurencja II – 50 m ratowanie manekina

Po skoku ratowniczym wykrocznym lub rokrocznym zawodnik płynie stylem dowolnym na płytką wodę, gdzie na dnie zatopiony jest manekin, którego należy wyciągnąć z wody, a następnie odholować na linię mety, tak aby twarz była wynurzona*.

* twarz manekina może być maksymalnie 2 sekundy pod powierzchnią wody

 

Szczegóły:

Na sygnał startera zawodnik wykonuje skok ratowniczy  wykroczny lub rozkroczny i przepływa 25 m stylem dowolnym. Na 25 metrze znajduje się zatopiony manekin (z głową skierowaną w kierunku mety oraz tylną częścią stykającą się ze ścianą pływalni), którego zawodnik wydobywa (podejmuje) nurkując. Zawodnik może odbijać się od dna lub ściany basenu. Zawodnik nie jest zobowiązany do dotknięcia ściany nawrotowej. Między 25 a 30 metrem znajduje się strefa przeznaczona na wypływanie z manekinem. W tej 5-cio metrowej strefie manekin wyjątkowo może być zatapiany i zawodnik nie dostanie punktów karnych. Następnie do końca 50-cio metrowego dystansu zawodnik holuje manekina sposobem oburącz za żuchwę lub oburącz pod pachy.

Warto tu zaznaczyć, ze podczas holowania twarz manekina nie może być zatapiana, natomiast może przez nią przelewać się woda (na skutek prędkości holowania). Ocena czy jest to zatapianie czy holowanie należy do sędziów. Przyjmuje się, że twarz manekina może być maksymalnie 2 sekundy pod powierzchnią wody

Dyskwalifikacja:

- falstart

- korzystanie z pomocy jakichkolwiek urządzeń basenowych np. lin, torów, schodów itp. podczas wyciągania manekina.

- wyciągnięcie manekina na powierzchnię wody za linią 5 m (liczone od czubka głowy).

- używanie nieprawidłowej techniki holowania, jak to opisano w warunkach ogólnych zawodów

- puszczenie manekina przed dotknięciem ściany mety.

- brak dotknięcia ściany mety.

 

Konkurencja III – 50 m ratownik

Zawodnik po skoku startowym płynie stylem dowolnym w płetwach z pasem ratowniczym na płytką wodę, gdzie na ścianie nawrotowej leży manekin, który nie jest wypełniony wodą. Zawodnik po dotknięciu ściany nawrotowej zakłada pas ratowniczy na manekina i holuje go do mety. Zawodnik musi holować manekina na linie maksymalnie rozciągniętej używając pasa ratowniczego, zawodnik nie może przytrzymywać manekina.

 

Szczegóły:

Na sygnał startera zawodnik wykonuje skok startowy do wody (w płetwach i z pasem ratowniczym, który podczas skoku ułożony jest na plecach zawodnika) i przepływa 25 m stylem dowolnym. Na ścianie nawrotowej leży manekin, który nie jest wypełniony wodą. Zawodnik po dotknięciu ściany nawrotowej zakłada pas ratowniczy na manekina (w obrębie 5 m) i holuje go do mety. Zawodnik musi holować manekina na linie maksymalnie rozciągniętej używając pasa ratowniczego, zawodnik nie może przytrzymywać manekina.

Dyskwalifikacja:

- falstart

- korzystanie z pomocy jakichkolwiek urządzeń basenowych np. lin, torów, schodów itp. podczas wyciągania manekina.

- nieprawidłowe umocowanie pasa ratowniczego wokół manekina (tzn. nie wokół i nie pod obydwoma ramionami).

- nie zabezpieczenie pasa ratowniczego wokół manekina (liczone od czubka głowy) przed linią 5 m.

chanie manekina zamiast holowania.- puszczenie manekina przed dotknięciem ściany mety.

- zawodnik dotykający ściany mety bez pasa ratowniczego i manekina ułożonych w prawidłowej pozycji. Puszczenie pasa ratowniczego i/lub manekina przed dotknięciem ściany mety.

- nie holowanie manekina na linie pasa ratowniczego w całości rozciągniętego.

 

Konkurencja IV – rzut rzutką rękawową

Zawodnik rzuca rzutką rękawową do innego członka swojej drużyny (udającego ofiarę) zlokalizowanego w wodzie w odległości około 7 lub 10 m, następnie ściąga "pozoranta" do siebie, w kierunku linii mety wyznaczonej przez brzeg basenu.

 

Szczegóły:

Zawodnik ustawia się w sposób dowolny na brzegu pływalni z wcześniej sklarowaną rzutką rękawową, natomiast „ofiara” znajduje się w wodzie w środkowej części swojego toru trzymając jedną ręką linę ograniczającą na 7 lub 10 metrze.

Na sygnał startera zawodnik wykonuje rzut do „ofiary”, po czym ściąga ją na linię mety. Czas zatrzymywany jest gdy ofiara dotknie linię mety (wyznaczoną przez ścianę basenu).

„Ofiara” może złapać linę tylko wtedy, gdy spadnie ona w obrębie toru oraz w zasięgu jego ramion bez puszczania wyznaczonego obszaru na linie ograniczającej na 7 lub 10 metrze. Podczas ściągania „ofiara” musi być skierowana głową do przodu oraz leżeć na brzuchu. Musi trzymać ona linę obiema rękami oraz nie ma prawa pomagać nogami.

Lina ograniczająca – 7m dla roczników 2006 lub młodszych

Lina ograniczająca – 10m dla roczników 2005 lub starszych

Dyskwalifikacja:

- falstart

- puszczenie przez ofiarę liny ograniczającej na 7 lub 10 metrze.

Konkurencja V – akcja ratownicza z wykorzystaniem deski ortopedycznej

Zawodnik po wykonaniu skoku ratowniczego płynie do poszkodowanego, który znajduje się w połowie długości basenu z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Po odholowaniu „ofiary” na wodę płytką wraz z dwoma innymi ratownikami ewakuują poszkodowanego na brzeg przy użyciu deski ortopedycznej.

Szczegóły:

Jeden z zawodników drużyny pełni rolę „ofiary” po skoku na głowę, znajduje się on w połowie długości basenu. Drugi zawodnik wskakuje do wody skokiem ratowniczym (od strony głębokiej), po czym płynie kraulem ratowniczym do „ofiary”, po przejęciu odholowuje ją na płytką wodę, na końcu dotykając ręką ściany basenu. Zawodnik pełniący rolę ofiary nie może pomagać nogami przy holowaniu. Tu czekają trzeci i czwarty zawodnik drużyny wyposażeni w deskę ortopedyczną. Drużyna musi jak najszybciej ewakuować „ofiarę” na brzeg wykorzystując deskę ortopedyczną. Ewakuacja poszkodowanego z użyciem deski ortopedycznej odbywa się w strefie 5 metrów od brzegu basenu. Czas zostaje zatrzymany w momencie ułożenia deski z „ofiarą” na brzegu pływalni. Konkurencja odbywa się na skrajnych torach pływalni.

 Warto pamiętać:

W tej konkurencji u poszkodowanego zachodzi podejrzenie urazu kręgosłupa, po skoku do wody. W związku z tym należy go holować w wodzie stabilizując jednocześnie kręgosłup szyjny jego własnymi ramionami.

 Dyskwalifikacja:

- falstart.

- pływanie innym stylem niż kraul ratowniczy.

- holowanie poszkodowanego innym stylem niż stabilizujący kręgosłup szyjny.

- pomoc zawodnika pełniącego rolę ofiary przy holowaniu.

- brak dotknięcia ściany basenu przez ratownika przy dopłynięciu z ofiarą.

- ewakuacja ofiary z wody poza strefą 5m od brzegu basenu.

Start już 02 grudnia o godzinie 09.00 :)

 Wróć

KONTAKT

Hala Sportowa w Bilczy
ul. Szkolna 1, 26-026 Bilcza
tel.:600 277 735 (Beata)
e-mai: biuro@swietokrzyskiewopr.eu
Czynne we wtorki: 10:00 – 18:00
oraz czwartki: 10:00-15:00

NASZA SIEDZIBA

ul. Zagórska 182A
25-362 Kielce
KRS: 0000491071
NIP: 6572912857
REGON: 260743254