2021-10-02 

Dlaczego warto pływać? Dlaczego nasze ciało kocha właśnie wode?

Dlaczego nasze ciało kocha wodę?

Nasz organizm dźwiga wiele: torby z zakupami , plecaki, teczki z dokumentami, ciężkie przedmioty, dzieci, siedzącą pracę i jednokierunkową pracę fizyczną. Dźwiga przewlekły stres i problemy życia codziennego. Mięśnie napinają się nadmiernie i nierównomiernie, a pod wieczór jakby zapominają jak się rozluźnić i odpocząć.

Ten stan niejednokrotnie trwa i trwa. Skutkiem tego jest zaburzenie postawy, skurcze, przeciążenia stawów, urazy, przepukliny i ból. A my liczymy na to, że... "samo przejdzie". Jakże często w codzinnej pracy fizjoterapeuty słyszę te słowa. A coraz częściej... nie przechodzi, wręcz pogarsza się.

I właśnie w tej sytuacji znajduje swoje zastosowanie woda. Począwszy od różnego rodzaju zabiegów i kąpieli wodnych tak uwielbianych przez pacjentów sanatoriów, ośrodków rehabilitacji, klientów basneów i aqua parków, przez rehabilitację ruchową, rekreację i zabawę w wodzie, po różnego rodzaju mniej lub bardziej zaawansowane style pływackie.

Aby zobaczyć efekty działania wody na nasze ciało wcale nie trzeba umieć pływać, samo wejście do wody i brodzenie już zdecydowanie odciąża stawy, a opór jaki daje woda motywuje nasze mięśnie do pracy. Temperatura wody daje efekt termiczny, zimna obkurcza powierzchowne naczynia krwionośne zwiększając ciśnienie kwi i wymuszając sprawniejszą pracę mięśniówki gładkiej i zastawek w naczyniach krwionośnych, ciepła woda poszerza naczynia krwionośne poprawiając ukrwienie tkanek i mięśni doprowadzając do ich rozluźnienia. Ruch w wodzie umożliwia pracę stawów w pełnym zakresie ich ruchomości i zwiększanie tego zakresu jeżeli występuje jego ograniczenie. Odciążenie jakie daje woda pomaga uczyć obciążania kończyn po udarach, złamaniach kończyn dolnych i endoprotezoplastyce stawów. Dodatkowo ułatwia utrzymanie równowagi, przenoszenie ciężaru ciała i przywracanie prawidłowych wzorców ruchu.

Obecnie na pływalniach oferowane są różnego rodzaju zajęcia w wodzie. Począwszy od zajęć dla niemowląt, wykorzystujących ich umiejętności pływania zachowane jeszcze z okresu prenatalnego, przez różnego rodzaju zabawy oswajające dzieci z wodą, ćwiczenia i aqua aerobic dla młodzieży, dorosłych i seniorów, zwiększające koordynację i siłę mięśni. Lekcje pływania i jego doskonalenie poprawiające wydolność fizyczną i oddechową oraz ogólne samopoczucie ćwiczącego. Dodatkowo wpływają na modelowanie sylwetki i wzrost bezpieczeństwa nad wodą. Dlatego argument, że nie umiem pływać lub boję się wody nie jest żadnym argumentem- należy korzystać z wody i w każdym wieku rozpoczynać przygodę z pływaniem!
Najważniejsze jest aby odważyć się zrobić pierwszy krok, w tym przypadku do wody. Reszta pójdzie sama. Powodzenia!

~ fizjoteraputa: Elżbieta Radomska- UlikowskaWróć

KONTAKT

Kryta Pływalnia Delfin II piętro
ul. Krakowska 2, 25-029 Kielce
tel.:600 277 735 (Beata)
e-mai: biuro@swietokrzyskiewopr.eu
Czynne we wtorki: 10:00 – 18:00
oraz czwartki: 10:00-15:00

NASZA SIEDZIBA

ul. Zagórska 182A
25-362 Kielce
KRS: 0000491071
NIP: 6572912857
REGON: 260743254